Aktualności


Ruszył program ,,Wspieraj Seniora"


Ruszył program ,,Wspieraj Seniora"

Seniorzy należą do grupy osób, które są szczególnie narażone na powikłania związane z zakażeniem koronawirusem. Profilaktyka zdrowotna i bezpieczeństwo, szczególnie osób starszych, są więc w tym okresie szczególnie ważne. W trosce o dobro i bezpieczeństwo osób starszych, Gmina Hyżne przystąpiła do Programu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej „Wspieraj Seniora”, który realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Hyżnem.


Dzięki programowi osoby w wieku powyżej 70 lat uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy kontakt z dedykowaną infolinią. Wsparcie w postaci np. niezbędnych produktów zostanie dostarczone do domu seniora.Założenia programu:


Wsparcie dedykowane jest w szczególności dla osób w wieku 70 lat i więcej, które z uwagi na panująca sytuację spowodowaną pandemią pozostają w domu i nie mają możliwości skorzystania z pomocy bliskich, sąsiadów w zakresie zrobienia podstawowych (niezbędnych) zakupów spożywczych, higienicznych, wykupienia lekarstw (tzw. potrzeby niezbędne, podstawowe).

Z programu mają prawo skorzystać osoby, które nie korzystają z usług opiekuńczych bądź specjalistycznych usług opiekuńczych, a które z uwagi na panującą sytuację decydują się pozostać w domu.

Drogi Seniorze, jeśli:

  • masz 70 lub więcej lat,

  • pozostajesz w domu w związku z panującą pandemią;

  • nie możesz liczyć na pomoc ze strony najbliższego otoczenia;

zadzwoń na ogólnopolską infolinię 22 505 11 11 i zgłoś decyzję o pozostaniu w domu dla własnego bezpieczeństwa. Zarejestrowane zgłoszenie zostanie przekazane do tut. Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownik ośrodka zweryfikuje zgłoszenie i ustali usługę wsparcia, która będzie polegać w szczególności na dostarczeniu zakupów, zgodnie ze wskazanym zakresem, obejmujących artykuły podstawowej potrzeby.


Dodatkowe informacje dostępne są na stronie Ministerstwa pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-seniorow oraz na https://wspierajseniora.pl/

oraz stronie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hyżnem

https://hyzne.naszops.pl